2013-01-12 18:13:57

GODIŠNJI SUSRET DJELATNIKA KATOLIČKIH ŠKOLA POŽEŠKE BISKUPIJE

Odgojno-obrazovni centar Požeške biskupije u Godini vjere organizirao je za sve profesore, učitelje i djelatnike katoličkih škola Požeške biskupije tradicionalni, redoviti godišnji susret u Požegi, 12. siječnja 2013. godine.

Na početku susreta sve je prisutne pozdravio upravitelj Odgojno-obrazovnog centra vlč. Ivica Žuljević, poglavito biskupa dr. Antuna Škvorčevića, zatim ravnatelja Katoličke klasične gimnazije u Virovitici vlč. Ivicu Šoha, te ravnatelja požeške Katoličke klasične gimnazije  vlč. Roberta Mokrog, kao i sve prisutne djelatnike katoličkih škola. Nakon pozdravnih riječi, sve je prisutne pozdravio i otac biskup Antun te susret započeo božićnom pjesmom «Radujte se, narodi» i molitvom.

Nakon molitve vlč. Žuljević predstavio je ukratko gosta predavača, vlč. Željka Tanjića, doktora znanosti i rektora Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu, te mu predao riječ.

Vlč. Tanjić održao je predavanje na temu «Pitanja i značenje katoličkog školstva» tj. zašto se Crkva bavi školstvom. – Kršćanska vjera ima odgojnu dimenziju jer se odnos prema Bogu shvaća kroz paradigmu odgoja. Odnos prema Bogu je pedagoški hod – navodi vlč. Tanjić kao argumentaciju i odgovor na pitanje što je zajedničko Crkvi i školstvu. Nadalje predavač ističe da vizija katoličkog odgoja potiče Crkvu da bude u obrazovanju iz čega je sasvim prirodno da su se sveučilišta i školstvo razvili upravo pod okriljem Crkve. Sustav obrazovanja obilježen je  racionalnošću – dimenzijom kojom je obilježena i sama vjera jer se je vjera uvijek dala izazvati, a dala se i oblikovati kroz promišljanje. Sintagma «katolička škola» govori o pravoj dimenziji katoličkog – univerzalnog i pravoj dimenziji škole koja treba voditi prema tom univerzalnom. Katolička škola odgaja ukazujući na Boga i pokušavajući izgraditi cjelovitu osobu, ali i poštujući njezinu slobodu.

- Škola mora počivati na autoritetu i tradiciji – ističe vlč. Tanjić i nastavlja – Autoritet znači posredovanje određene vizije svijeta tj. cjeline. Škola upravo ima zadaću osobu postupno pripremiti za svijet odraslih, ali ju i sačuvati od tog svijeta u djetinjstvu. Tu se pojavljuje fenomen infantilnosti gdje odrasli žele biti kao djeca, odbacujući tako bilo kakvo preuzimanje odgovornosti i odgajanja djeteta. - Potom predavač objašnjava pojam tradicije koja je potrebita u školstvu, a koja znači da moramo dijete upozoriti da ulazi u svijet koji ne započinje ni njima, a koji nije započeo ni nama.

Na koncu predavanja vlč. Tanjić zaključuje kako katolički odgoj tj. katolička škola nudi viziju cjelovitosti osobe jer stavlja ono životno, ljudsko i kršćansko onkraj tehničkih rješenja.

Po završetku uslijedila je kratka diskusija o katoličkim školama u Europi, SAD-u i Kanadi, njihovoj važnosti i funkcioniranju.

Nakon diskusije i kratke pauze uz kavu i kekse, svi su se uputili u požešku katedralu sv. Terezije Avilske, gdje su se poklonili Presvetom, a nakon klanjanja uslijedio je zajednički ručak u  Domu pape Ivana Pavla II., gdje je msgr. dr. Antun Škvorčević zahvalio prvo ravnateljima, a potom i svim djelatnicima na svemu onome što čine u radu s djecom i na svemu onome što čine u zajednici, te je istaknuo kako je siguran da bi ova naša zajednica bila duhovno puno siromašnija bez njih. U znak zahvalnosti, a u ovo božićno vrijeme u Godini vjere, otac biskup sve je prisutne darivao Katekizmom Katoličke Crkve.

 

VIŠE FOTOGRAFIJA U FOTOGALERIJI


Katolička osnovna škola u Požegi