2012-01-15 20:31:20

Profesor katoličke škole – stručnjak i vjernik

U Odgojno obrazovnom centru Požeške biskupije 14.siječnja održan je susret profesora i ostalih djelatnika katoličkih škola biskupije na temu „Profesor katoličke škole – stručnjak i vjernik!“ Na početku susreta sve je pozdravio Ivica Žuljević, ravnatelj Odgojno obrazovnog centra, a zatim je nazočnima svoju riječ uputio požeški biskup dr. Antun Škvorčević. Biti profesor u katoličkoj školi nije neka služba nego je i poslanje, kazao je biskup, te zatim objasnio bit katoličke škole. Ona to nije po nazivu nego po vrijednosnom pristupu, odnosno po evanđeoskom pristupu čovjeku. Mi u katoličkoj školi čovjeku, djetetu i roditeljima pristupamo iz one antropologije koju je Isus Krist živio. Smatramo da je ta antropologija najtočnija jer je Isus k nama došao iz krila Očeva po komu je sve stvoreno. 

 

 

U Odgojno obrazovnom centru Požeške biskupije 14.siječnja održan je susret profesora i ostalih djelatnika katoličkih škola biskupije na temu „Profesor katoličke škole – stručnjak i vjernik!“ Na početku susreta sve je pozdravio Ivica Žuljević, ravnatelj Odgojno obrazovnog centra, a zatim je nazočnima svoju riječ uputio požeški biskup dr. Antun Škvorčević. Biti profesor u katoličkoj školi nije neka služba nego je i poslanje, kazao je biskup, te zatim objasnio bit katoličke škole.  Ona to nije po nazivu nego po vrijednosnom pristupu, odnosno po evanđeoskom pristupu čovjeku. Mi u katoličkoj školi čovjeku, djetetu i roditeljima pristupamo iz one antropologije koju je Isus Krist živio. Smatramo da je ta antropologija najtočnija jer je Isus k nama došao iz krila Očeva po komu je sve stvoreno. To znači da nema nekog boljeg i sigurnijeg mjerila ili polazišta nego li je Isus Krist. U katoličkim školama nema katoličke matematike ili hrvatskog jezika već je profesor taj koji je nositelj katoličkog, evanđeoskog pa samim time i ljudskog pristupa. On pomaže mladom čovjeku da se izgrađuje njegovo čovještvo na toj istoj razini u snazi Isusova duha. To je katolička škola – poručio je biskup Škvorčević. 

Najavio je da bi po novom školskom kurikulumu školama bila dana mogućnost veće kreativnosti te da se za to treba pripremiti. Slijedilo je predavanje prof. dr. Ivice Raguža na temu „Profesor katoličke škole – stručnjak i vjernik!“. On je prvo objasnio što to znači biti Europejac.

Bit europskog se temelji na židovsko – kršćanskoj, ali i grčkoj na koju se nadovezuje rimska tradicija. Nažalost, to danas kao da se zaboravlja što ide do toga da se u nekim zapadnoeuropskim zemljama zatvaraju fakulteti humanističkih znanosti – kazao je dr. Raguž.

Dodao je da bit kršćanskog obrazovanja s jedne strane prosvjećivanje što je u skladu s grčko – rimskom tradicijom, a s druge strane to je odgoj i obrazovanje u vjeri što pripada židovsko – kršćanskoj tradiciji. –Ne radi se samo o kulturi znanja nego i kulturi mudrosti. Katolička gimnazija bi trebala biti mjesto dubokog obrazovanja rasta u znanju, a s druge strane i odgoja za istinu, za mudrost, za tradiciju, odnosno za bit humanizma koji počiva na Božjoj ljubavi. Profesor u katoličkoj školi trebao bi se u odnosu na druge razlikovati po većem angažmanu i strasti za znanjem, a s druge strane u većoj posvećenosti vjeri – poručio je dr. Raguž.

Nakon predavanja slijedila je diskusija, a susret je završio je klanjanjem pred Presvetim u požeškoj katedrali koje je predmolio prof. Raguž. 


Katolička osnovna škola u Požegi