MISA ZAHVALNICA U POŽEŠKOJ KATEDRALI ZA OSNOVNOŠKOLCE GRADA POŽEGE

U požeškoj katedrali 9. lipnja požeški biskup dr. Antun Škvorčević predvodio je misu zahvalnicu u povodu završetka školske godine za osnovnoškolce grada Požege među kojima  su bili i učenici naše škole. S njime su zajedno suslavili Ivica Žuljević, katedralni župnik, Mario Rašić, v.d. predstojnik Katehetskog ureda Požeške biskupije, Goran Lukić, biskupov tajnik te đakoni Dražen Zrile i Dragoslav Kozić.

U uvodu slavlja biskup je kazao kako se na kraju još jedne školske godine treba radovati jer smo mnogo toga naučili i mnoga dobra primili. Za sve to valja reći prije svega Bogu hvala, a onda treba zahvaliti i učiteljima, vjeroučiteljima i roditeljima. Biskup je zatim sve pozvao da stvore u svojim srcima pravo raspoloženje zahvalnosti kao i za slavljenje svete euharistije.

U homiliji biskup je kazao da u našem životu postoje riječi koje su toliko snažne te, kada ih čujemo, ostaju  duboko u nama prisutne i postaju sastavni dio našeg života. To su npr. riječi naših mama i tata. Njihove su riječi vrlo snažne jer nas vole, one ne izlaze samo iz usta nego iz srca koje nas voli. Među mnogima koji su vam tijekom ove školske godine govorili bio je jedan koji je progovorio i na ovom misnom slavlju, a ime mu je Isus – kazao je biskup, koji je zatim djeci protumačio moć njegove riječi  kako bi shvatila zašto na kraju školske godine valja slaviti misu zahvalnicu.

Isus Krist koji je snagom svoje ljubavi na križu pobijedio smrt, nastavio je biskup, u današnjem evanđelju moli za one koji će na Njegovu riječ povjerovati. On je molio i za vas, poručio je učenicima,  i on vas želi povesti u život, ne samo da ostvarite neki zemaljski cilj, nego konačni cilj – život vječni.

Oni koji su s Isusom krenuli u život nisu pošli tek nekamo, nego su rasli kao osobe, postali netko – istaknuo je biskup. Dodao je kako u školi postoje i oni koji im prenose i svjedoče Isusovu riječ, a to su vjeroučitelji. Oni prije svega, svjedočeći Isusa, pomažu vjeroučenicima da rastu u Isusovoj ljubavi kako bi ih On vodio svojim putem. Samo na taj način, djeco, rastući u Isusovoj ljubavi, možete postati netko, veliki ljudi u srcu  - poručio je biskup osnovnoškolcima.

Upozorio je zatim da je znanje važno, ali ne i najvažnije jer ima onih koji su puno znali pa su loše završili i to zato što nisu imali u svome srcu ono što bi im pomoglo da donose ispravne odluke u svom životu. Učenjem, nastavio je biskup, stječemo mnoga znanja, ali za pravi život potrebna nam je kultura srca i savjesti, bez toga nećemo daleko stići. Zbog toga moramo zahvaliti Isusu Kristu što je uz vaše roditelje i učitelje i on bio uz vas tijekom ove školske godine i pristupao vašem srcu kada ste mu ga otvarali kroz molitvu i pomogao da istinski rastete – istaknuo je biskup te zajedno s djecom izrekao hvalu Isusu, roditeljima i učiteljima.

Na kraju misnog slavlja koje je svojom pjesmom uveličao zbor Katoličke osnovne škole uz sudjelovanje djece iz drugih škola pod vodstvom nastavnice Ljube Šolić te uz pratnju orguljaša Alena Kopunovića Legetina svi su otpjevali Tebe Boga hvalimo. Biskup je čestitao ravnateljima, učiteljima i djeci iz sve četiri gradske škole na još jednoj sretno završenoj školskoj godini.

objavio: Mateja Raljević   datum: 10. 6. 2011.