JEDNODNEVNI IZLET UČENIKA PRVIH RAZREDA

Učenici 1.a i 1.b razreda Katoličke osnovne škole zajedno s učiteljicama Zrinkom i Monikom,i volonterom učiteljem Marijanom, za vrijeme jednodnevnog izleta 3.lipnja posjetili su Pleternicu (crkvu sv.Nikole i školu),gdje su kao svoje prvo odredište kao pravi hodočasnici izabrali svetište Gospe od suza i crkvu sv. Nikole,tamo ih je dočekao župnik vlč. Antun Ćorković koji im je rekao nekoliko rijeći o svojoj župi,njihovom zaštitniku i svetišu Gospe od suza.

U župi sv. Nikole od 23. kolovoza 1955. godine vlč. Ljudevit Petrak započeo je održavanje devetnice Gospi od Suza, kao spomen na čudesni događaj kada je reljef Bezgršnog Srca Marijina, izrađen od gipsa, plakao ljudskim suzama 29., 30.,31., kolovoza i 1. rujna 1953. godine u Siracuzi na Siciliji, iznad bračnog kreveta obitelji Iannuso.

Sveti Nikola je zaštitnik pleterničke župe od njenog osnutka 1333.godine. I sama Pleternica se 1335.godine spominje pod imenom Sv.Nikole.

Posjetili su i školu,gdje su ih učiteljice i učenici lijepo dočekali i ugostili.

U Kutjevu ih je primio vlč.Marian Đukić,koji ih je proveo kroz kratku povijest svoje kutjevačke crkve Rođenja Blažene Djevice Marije,koja iza sebe ima bogatu arhitektonsku povijest i pridonosi velikoj kulturnoj baštini,učenici prvih razreda pažljivo suu ga slušali posebno ih je zainteresirala priča o dvorcu isusovaćkog reda – dvorcu Turković. Veselje se nastavilo u župnom dvorištu uz fontanu i kekse.

U Velikoj ih je dočekala obnovljena i uređena crkva Sv.Augustina u stilu gotike i baroka kao i izgrađeni svečenićki dom za duhovne susrete svećenika  i mladeži, vjerska predavanja. Nakon bogatog ručka koji je zapoceo zelenom juhom (od špinata) učenici su imali priliku za malo rekreacije i međusobno druženje.

Župna crkva svetog Mihaela Arhanđela u Stražemanu nalazi se na brežuljku ispod Papuka.Crkva se prvi puta spominje 1332. godine i spomenik je kulture 1. kategorije. U crkvi su grobnice i spomenici plemićke obitelji Janković, koja su se gotovo stoljeće i pol brinuli za uljepšavanje i uređenje ove crkve, o čemu svjedoče brojni povijesni zapisi.Mons. Josip Devčić, župnik Župe sv. Mihaela Arkanđela iz Stražemana pokazao je našim učenicima i svoj prekrasan vrt,bogatstvo boja bile su tamo na jednome mjestu,ali najviše od svega oduševile su ih njegove zlatne ribice.

Park prirode Papuk jedan je od najmlađih parkova prirode u Hrvatskoj. Zaštićen je zbog izuzetno vrijednih bioloških, geoloških, krajobraznih i kulturno-povijesnih značajki, a obuhvaća područje planine Papuk i zapadni dio planine Krndije, ovdje su naši učenici oduševljeni bili prirodnim ljepotama,velikim zelenim travnjacima koji su im bili dobra motivacija za šetnje i nogomet.

objavio: Mateja Raljević   datum: 7. 6. 2011.