Duhovna obnova djelatnika katoličkih škola Požeške biskupije

Odgojno obrazovni centar Požeške biskupije organizirao je 6. travnja redovitu duhovnu obnovu za djelatnike katoličkih škola s područja Biskupije. Na početku je sve prisutne pozdravio ravnatelj Centra i Katoličke osnovne škole vlč. Ivica Žuljević i poželio im dobrodošlicu nakon čega je riječ predao požeškom biskupu dr. Antunu Škvorčeviću.

Msgr. dr. Škvorčević zahvalio je svima što su uredili svoje vrijeme tako da mogu prisustvovati ovom susretu i čestitao svima Uskrs jer se nalazimo u uskrsnoj osmini kada je svaki dan Uskrs.

Nadalje je biskup progovorio o prijateljstvu koje čovjeka obogaćuje, a bez kojega smo prazni i izrazio nadu kako će nas upravo ovaj susret sve skupa zbližiti i duhovno obogatiti. –Vi ste djelatnici katoličkih škola i nemojte se bojati toga predznaka katolički jer su škole u kojima radite duhovno i moralno bogatije od onih škola koje nemaju taj predznak – istaknuo je dr. Škvorčević.  Potom se biskup dotakao znanosti koja je okosnica školstva i rekao kako je najveći njezin problem taj što se ograđuje od vjere i tako ostaje puna nedoumica. – Znanost proučava pojave od najmanjih prema višima, a teologija prvo kreće od Boga pa onda prelazi na čovjeka koji je stvoren na sliku Božju. Tako je  kršćanska, ili možemo reći, Kristova antropologija vrjednija jer sagledava čovjeka ne kao golu jedinku, nego kao duhovno biće, a okosnica joj je ljubav – naglasio je biskup Antun i zamolio sve učitelje i profesore da upravo tu antropologiju – Kristovu, koriste u pristupu svojim učenicima u nastavi.

Na koncu je msgr. Škvorčević zahvalio svima što su ga pažljivo poslušali te je predao riječ mr. sc. Josipu Krpeljeviću, župniku Župe sv. Kuzmana i Damjana u Kuzmici i donedavnom vjeroučitelju u požeškoj Katoličkoj gimnaziji. Vlč. Krpeljević naglasio je kako je upravo stigao s biskupijskog hodočašća u Loreto i druga brojna talijanska svetišta, ali da to neće biti tema njegova izlaganja, nakon čega je kao uvod i svojevrsnu motivaciju pustio nježne zvuke psalma na hebrejskom jeziku. Preveo je psalam na hrvatski i ukazao na njegovu ljepotu te je pozvao sve prisutne da ga zajedno zapjevaju. Potom je vlč. Krpeljević progovorio o Isusovu uskrsnuću te njegovu ukazivanju učenicima i drugim ljudima kroz četrdeset dana, te spominje da je Marija Magdalena, kada je prepoznala Isusa, nazvala ga rabuni što u prijevodu znači učitelju moj, a što je uzeo kao poveznicu s djelatnicima Katoličkih škola jer su i oni učitelji. Vlč. Krpeljević je ubrzo završio svoje izlaganje izmolivši molitvu «Zdravo, Marijo» na hebrejskom jeziku.

Nakon ova dva predavanja koja su se održala u multimedijalnoj dvorani Odgojno obrazovnog centra u Požegi, program duhovne obnove nastavljen je u kripti katedrale sv. Terezije Avilske u kojoj je početkom ove korizme posvećena kapela bl. Ivana Pavla II., a u koju su smještene Blaženikove moći, točnije njegova krv. Svi su prisutni kroz polusatni molitveno meditativni program uputili Bogu svoje molitve i zahvale, a kako se najljepše moli pjevanjem, program je završio tradicionalnom uskrsnom pjesmom «Kraljice neba, raduj se».

Potom su se svi prisutni uputili u Dom pape Ivana Pavla II. gdje su zajedno ručali. Tijekom ručka msgr. Antun Škvorčević zahvalio je ravnateljima za sve dobro što čine u našim katoličkim školama, zatim je zahvalio i svim djelatnicima za žrtvu koju čine posebno u svojim obiteljima, a onda i na radnom mjestu. Biskup je sve prisutne darivao Križnim putem profesora Tomislava Ivančića i naglasio kako je taj Križni put prigodan kroz cijelu godinu, a ne samo u korizmi. – U knjižici se nalazi i sličica s opće audijencije koja je održana u Vatikanu 3. travnja, a u kojoj me primio papa Franjo i udijelio poseban apostolski Blagoslov svima onima koji su povjereni mojoj pastirskoj brizi pa tako i vama i vašim obiteljima – kazao je biskup Antun i svima poželo ugodan nastavak dana, a prijateljima iz Virovitice i sretan put.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 7. 4. 2013.