Mitropolit Jovan u Katoličkoj osnovnoj školi

Zagrebačko ljubljanski mitropolit Jovan Pavlović u pratnji o. Slobodana Lalića, ravnatelja Pravoslavne Gimnazije u Zagrebu, posjetio je 26. veljače požeškog biskupa Antuna Škvorčevića s kojim je upratnji posjetio Katoličku osnovnu školu te Katoličku gimnaziju čiji je osnivač Požeška biskupija. Dočekali su ih i pozdravili ravnatelji spomenutih škola Ivica Žuljević i Robert Mokri, upoznali s njihovim funkcioniranjem te ih poveli u određene razrede gdje su se  susreli s učenicima, učiteljima i profesorima. Biskup je učenicima predstavio uglednog gosta i istaknuo kako pravoslavni i katolici imaju zajedničku vjeru u Presveto Trojstvo, Isusa Krista Boga i čovjeka, njegovu Majku kao Bogorodicu i iste evanđeoske vrijednosti te da se stoga trebaju međusobno prihvaćati i poštivati.

Mitropolit Jovan susreo se u zbornici s učiteljima, profesorima i novinarima te je u razgovoru s njima kazao da je za svako društvo vrlo značajno da postoji kvalitetno obrazovanje. -U Crkvi je primarna vrijednost moralna kvaliteta, a u današnjem svijetu primjećujemo da upravo nedostaje duhovnih vrijednosti. Škola je ustanova koja daje ne samo znanje,  nego treba da stvara i karakter ljudi. Tri su osnovana odgojna čimbenika: Crkva, obitelj i škola. Crkva kroz školu želi učiniti nešto dobro za ljude, za sebe i svoju domovinu. Raditi u školi, biti učitelj i odgojitelj je jako težak i odgovoran posao, a s druge strane čovjek osjeti moralnu radost i zadovoljstvo kada vidi da đaci napreduju i da su, kada ih kasnije susretne, izrasli u moralne i odgovorne osobe, korisne u društvu- – kazao je mitropolit Jovan te poželio svima puno duhovne snage u poučavanju učenika.

Na pitanje novinara o tome kako su zadovoljni s odnosom države prema vjerskim školama biskup Škvorčević je kazao da postoji zakonski okvir unutar kojeg djeluju katoličke škole i pravoslavna gimnazija.-Unutar zakonskog okvira nedostaje još dosta toga i smatram da je potrebno uspostaviti dobar dijalog između naših Crkava i mjerodavnog Ministarstva, napose u oblikovanju školskih programa. Mi za sada cjelovito provodimo program javnih škola. Međutim, Ugovor između Republike Hrvatske i Svete Stolice navodi da će Katolička Crkva u svojim školama izvoditi temeljne obvezne predmete po kojima će one biti kompatibilne sa cijelim sustavom hrvatskog školstva, te daje mogućnost da se te škole izgrađuju u onome što im je specifično. Pitanje je kako i na koji način oblikovati plan i program da se to može ostvarivati. Postoje različiti modeli vjerskih škola u državama Europske unije koje nam mogu biti primjer za izgradnju tog identiteta kod nas. Smatram da bi u rješavanju tih pitanja bilo dobro da Katolička i Srpsko-pravoslavna Crkva komuniciraju i da mogu imati zajednička polazišta i ciljeve. Osobito je važno ono što je spomenuo mitropolit Jovan vezano za pitanja vrijednosne, moralne naravi. U tom smislu trebamo izgrađivati specifičnost naših škola i u tom pitanju zajednički djelovati – poručio je biskup Škvorčević. U razgovoru mitropolit Jovan pozvao je učitelje da s učenicima posjete Pravoslavnu gimnaziju u Zagrebu.

Piše: Lj. Marić

Foto: D. Mirković

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 27. 2. 2013.