Blagdan bl. Alojzija Stepinca

Pjevački zbor učenika Katoličke osnovne škole u Požegi, pod ravnanjem profesorice glazbe Ljube Šolić, sudjelovao je na svečanom misnom slavlju koje je, na blagdan bl. Alojzija Stepinca,  drugog zaštitnika Požeške biskupije, 10 veljače u požeškoj crkvi sv. Lovre, u zajedništvu s domaćim biskupom dr. Antunom Škvorčevićem, brojnim svećenicima i vjernicima, predvodio porečki i pulski biskup dr. Dražen Kutleša.

Biskup Škvorčević je podsjetio kako je prije 53 godine na današnji dan u Krašiću preminuo zagrebački nadbiskup kardinal Alojzije Stepinac, prognanik i osuđenik komunističkih vlasti.

Papa Ivan Pavao II. 1998. godine uvrstio ga je u zbor blaženih

- Uvjeren u njegovu nevinost najveći dio hrvatskog naroda trajno mu je iskazivao divljenje i zahvalnost za svjedočanstvo bogoljublja i rodoljublja, a papa Ivan Pavao II. 1998. godine uvrstio ga je u zbor blaženih i dao nam ga za uzor kojeg valja nasljedovati. Okupili smo se u požeškoj crkvi sv. Lovre kojoj je bl. Alojzije drugi zaštitnik i u čiji je oltar položen dio njegova smrtnog tijela da bismo u Godini vjere iskazali Bogu zahvalnost za njegovu čvrstu vjeru potvrđenu mučeništvom i kao drugom zaštitniku naše biskupije iskazali čast i odanost, povjerili svoje plemenite nakane – poručio je biskup Škvorčević.

Podsjetio je da teški komunistički progoni i stradanja nakon II. svjetskog rata nisu mimoišli ni Porečko-pulsku biskupiju u kojoj je ubijen i svećenik Miroslav Bulešić koji će iduće jeseni biti proglašen blaženim i pridružen u slavi biskupu mučeniku Alojziju.

- Tako se časni hrvatski mučenički zbor povećava i proslavlja na radost i ponos svih onih koji su duboko svjesni da su oni ugrađeni u duhovne temelje naše slobode i dostojanstva - kazao je požeški biskup te pozvao biskupa Kutlešu da moli s njima da nam Bog na zagovor naših mučenika daruje snagu kako bismo usred suvremenih izazova mogli nepomućenom vjernošću i čvrstim opredjeljenjem ustrajati na Božjem putu.

Biskup Kutleša je istaknuo na temelju evanđeoskog teksta da je krv mučenika sjeme kršćana te primijetio da ljudima nije shvatljivo kako može netko tko umre donositi ploda. - Samo u Crkvi gdje se puno moli, muči, gdje se umire za vjeru ima zvanja, Crkva napreduje i raste. Tamo gdje svi samo čuvaju svoj život i žele da im bude lijepo i dobro Crkva počinje padati. A čim počne Crkva padati, opadaju zvanja i počinje umirati duhovni život cijelog naroda - primijetio je biskup Kutleša i u nastavku zaključio kako je vrhunac tog pada problem moralne naravi navodeći pritom primjer starog Rima koji je bio naizgled nepobjediv sve dok sam sebe nije pobijedio svojim nemoralnim životom.

Piše: Ljilja Marić

Fotografije: Duško Mirković

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 11. 2. 2013.