PROSLAVA 15. OBLJETNICE USPOSTAVE POŽEŠKE BISKUPIJE

Dana 27. rujna u večernjim satima, u prepunoj požeškoj Katedrali msgr. dr. Antun Škvorčević predvodio je središnje misno slavlje spomena 15. obljetnice uspostave Požeške biskupije, njegova ređenja za prvog požeškog biskupa i obljetnice posvete Katedrale. Euharistijskom slavlju nazočili su uz bojne osobe iz javnog, kulturnog i političkog života i učenici, njihovi roditelji i djelatnici Katoličke osnovne škole.

Na početku euharistijskog slavlja prelat Josip Devčić, prepošt Stolnog kaptola u Požegi, čestitao je Ocu biskupu obljetnicu u ime klera i vjernog puka. Nakon toga su učenici Katoličke osnovne škole u pratnji svojih učiteljica, također, uputili svoje čestitke i darivali svoga osnivača. Otac biskup je zahvalio na čestitkama te je i sam čestitao svećenicima, redovnicima, redovnicama i svim vjernicima 15. obljetnicu uspostave naše biskupije.

Pri završetku misnog slavlja dr. Škvorčević obznanio je svima radosnu vijest da je papa Benedikt XVI. tim povodom odlikovao četvoricu svećenika ove mjesne Crkve. Za Apostolskog protonotara „supra numerum“ izabran je prelat Josip Devčić, prepošt Stolnog kaptola u Požegi i stražemanski župnik kao priznanje za vjernu suradnju s dijecezanskim biskupom i sve što je učinio za Požešku biskupiju od njezina utemeljenja do danas, osobito za savjesno vršenje službe prvog generalnog vikara i za veliku požrtvovnost u vođenju ponovne izgradnje svetišta Gospe Voćinske, i crkve u Staroj Gradiški, spomen utamničenim svećenicima u vrijeme komunističke vladavine. Za Počasnog prelata imenovan je msgr. Vjekoslav Marić, katedralni arhiđakon i umirovljeni župnika Župe sv. Leopolda Mandića u Požegi kao priznanje za vjerno služenje Crkvi tijekom 61 godine svećeništva, posebno za ono što je učinio kao prvi ravnatelj Caritasa Požeške biskupije te za osnutak i savjesno pastoralno vodstvo župe sv. Leopolda Mandića u Požegi tijekom 36 godina. Prečasni g. Antun Prpić, župnik u Starom Petrovom Selu i dekan Novokapelačkog dekanata uvršten je među Kapelane Njegove Svetosti u znak priznanja za požrtvovnost u vršenju službe župnika u Voćinu tijekom teških godina komunističkog sustava, te za vjernost u službi Biskupskog ordinarijata u Požegi i savjesnost u svećeničkom poslanju. Prečasni g. Matija Juraković, kanonik Stolnog kaptola u Požegi, arhiđakon zapadno-slavonski i župnik pakrački primljen je među  Kapelane Njegove Svetosti kao priznanje za žrtvu koju je podnio tijekom domovinskog rata i u liječenju poratnih rana u župama pogođenima stradanjima te za vjernost i suradnju s dijecezanskim biskupom u službama koje su mu povjerene.

Nakon obznanjivanja ove radosne objave i uručenja povelja svećenicima, Otac biskup nastavio je s radosnim vijestima ističući da je Požeška biskupija donijela odluku da ove godine dodijeli srebrene biskupijske medalje s poveljom zahvalnosti četirima zaslužnim osobama: Prof. Miroslavi Dulčić, akademiku Šimi Vulasu, akademiku Zlatku Keseru te prof. Josipu Poljanu. Među njih će kasnije biti uvršten i prof. Šime Perić. U obrazloženju se kaže da su svi oni značajnim brojem darovanih umjetničkih djela Galeriji Požeške biskupije pridonijeli promicanju susreta između vjere i kulture, Crkve i umjetnosti u evangelizacijskim nastojanjima ove mjesne Crkve. Pored toga akademik Šime Vulas je liturgijski uspješno opremio svetište Gospe Voćinske, što je bila vrlo složena zadaća u obnovljenoj gotičkoj crkvi iz 15. stoljeća, kao i katedralu u Požegi.

Po završetku euharistijskog slavlja uslijedio je svečani koncert u čast nagrađenih i obljetnice Požeške biskupije na kojem je nastupio Vokalni ansambl Antiphonus iz Zagreba uz orguljašku pratnju Pavla Mašića, pod ravnanjem Tomislava Fačinija. Time su ujedno otvorene i Orguljaške večeri u Katedrali, čiji program traje do blagdana Sv. Terezije Avilske.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 28. 9. 2012.