ZAJEDNIČKI RODITELJSKI SASTANAK

Prigodom početka nove školske godine jučer, 5. rujna, u večernjim satima održan je zajednički roditeljski sastanak tj. sastanak za roditelje učenika svih razreda Katoličke osnovne škole u Požegi. Na roditeljskom sastanku nazočili su uz ravnatelja Ivicu Žuljevića i sve učiteljice kako iz redovne nastave, tako i iz produženog boravka, vjeroučiteljica te stručni suradnici. Na veliku radost svih nazočnih ovaj je skup svojim dolaskom blagoslovio i osnivač Škole, biskup dr. Antun Škvorčević s kojim je u pratnji bio tajnik vlč. Josip Homjak.

Roditeljski je sastanak otvorio molitvom i s nekoliko pozdravnih riječi ravnatelj Katoličke osnovne škole vlč. Ivica Žuljević, te riječ predao msgr. dr. Antunu Škvorčeviću. Biskup je izrazio roditeljima poštovanje i posvjedočio radost što su svoju djecu upisali u katoličku školu. Pojasnio je razloge zbog kojih se Požeška biskupija odlučila na otvaranje katoličkih škola i što je njihov cilj. Istaknuo je da im je cilj nastojanje oko odgoja cjelovitog čovjeka. Ovoj školi polazište je čovjek po Isusovu modelu, starom više od dvije tisuće godina, naglasio je biskup, a koji se nije nimalo istrošio. U njegovu temelju je shvaćanje čovjeka kao dragocjenog bića, slike Božje, središte njegova zanimanja i djelovanja, očitovana u Isusu Kristu. To znači da je ovim školama, nastavio je biskup, važno stjecanje znanja, ali one idu dalje, računajući da je čovjek više od uma, biće srca, osoba, duh koji čezne za smislom. Jer ako se trudimo samo oko čovjeka koji će biti učen, a u svom duhovnom, moralnom biću neizgrađen i nemoćan, nesposoban pravilno upotrijebiti svoje znanje, neupućen u istinu i smisao o sebi samome, ne bismo dovoljno učinili za njega. To je posebno služenje Crkve čovjeku, izgrađivano i provjeravano tijekom dvije tisuće godina u okviru evanđeoskog vrijednosnog sustava koji u hrvatskom narodu traje trinaest stoljeća, te je star koliko i narod, naglasio je biskup.

Kazao je roditeljima da su upisom djece u katoličku školu proširili svoju obitelj i dom te im je pojasnio kako škola može biti uspješna samo ako se ostvaruje suradnja između roditelja i učitelja. Protumačio je da kuću tvore zidovi a da se dom ostvaruje kad osobe jedna drugoj pristupaju u poštovanju, plemenitosti, dobroti i ljubavi, po onom što dijele jedna s drugom, i da to žele promicati katoličke škole. Dodao je da su po svim zakonima i pravima, Božjim i ljudskim roditelji ti koji trebaju odgajati svoju djecu, da u demokratskim sustavima imaju pravo izabrati kakav odgoj i obrazovanje žele za svoju djecu a da je država dužna poštivati njihov izbor i poduprijeti ga i materijalno, jer i oni kao porezni obveznici doprinose novčano za te potrebe. Rekao je roditeljima da im hrvatska država u tom smislu omogućuje da svoju djecu upišu u katoličku školu, koja nije ideološka nego vrijednosna ustanova. Na kraju biskup je zahvalio roditeljima na povjerenju koje su iskazali upisom svoje djece u katoličku školu i poželio dobru suradnju u nastojanju oko njihove cjelovite izgradnje i rasta.

Po završetku govora biskup je napustio sastanak, a riječ je preuzeo ravnatelj Žuljević i pojasno roditeljima kućni red i pravila ponašanja. Objasnio je roditeljima korelaciju među Glazbenom školom i Katoličkom, te zamolio roditelje da djecu upućuju u školsku knjižnicu. Zamolio je roditelje za dobru suradnju s učiteljicama i stručnim suradnicima, nakon čega je i predstavio iste. Po završetku ravnateljevih uputa, roditelji su se podjelili u razrede koje im pohađaju djeca te su im i učiteljice dale još detaljnije upute o novinama u ovoj školskoj godini.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 6. 9. 2012.