Djelatnici Katoliče osnovne škole na duhovnoj obnovi

Povodom početka nove školske godine Odgojno-obrazovni centar Požeške biskupije organizirao je duhovnu obnovu za sve djelatnike katoličkih škola na temu "Profesor/učitelj kao primjer i živi svjedok vjere u Kristu". Duhovna je obnova održana 23. kolovoza u Domu sv. Augustina u Velikoj cjelodnevnim programom.

Na početku je sve okupljene pozdravio upravitelj Odgojno-obrazovnog centra i ravnatelj Katoličke osnovne škole vlč. Ivica Žuljević, nakon čega je nekoliko riječi pozdrava i podrške uputio i naš biskup msgr. dr. Antun Škvorčević s kojim je u društvu bio i biskup iz Gradišća msgr. dr. Egidije Živković.

Nakon uvodnih riječi, pozdrava, blagoslova i molitve uslijedilo je prvo predavanje. Predavač je bio don Marinko Mlakić, generalni vikar Šibenske biskupije.

Don Marinko u ovom predavanju iznosi temelj odnosa čovjeka i Boga, a to je zajedništvo. Ovu tezu predavač potvrđuje biblijskim optimizmom vidljivim u Psalmu 8:

Jahve, Gospode naš, divno je ime tvoje po svoj zemlji, veličanstvom nebo natkriljuješ!...Gledam ti nebesa, djelo prstiju tvojih, mjesec i zvijezde što ih učvrsti – pa što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohodiš? Ti ga učini malo manjim od Boga, slavom i sjajem njega okruni.

Čovjek je stvoren za sedmi dan koji je eshatološka stvarnost što znači da se on nije dogodio. Mi smo u procesu stvaranja, a sedmi dan označava eshaton – buduću stvarnost ili kako molimo u Vjerovanju, život budućega vijeka. Sedmi je dan Dan Uskrsnuća – dan kada ćemo biti zajedno s Bogom.

Nakon uvodnog predavanja uslijedila je kraća diskusija, a nakon ručka i odmora nastavio je don Marinko s drugim predavanjem. Okosnica ovog predavanja bila je vjera kao čovjekov odgovor na Božju ponudu zajedništva. Don Marinko ističe kako je čovjekov odgovor na Božju stvaralačku ljubav mora, također, biti ljubav, a istinska ljubav događa se u bezgraničnom povjerenju. Vjera je čin cijeloga čovjeka, ona je susret s osobom Isusa Krista, prihvaćanje njegova prijateljstva i ljubavi. Ona je zato izlaženje iz samoga sebe, iskorak iz svoje ograničene sigurnosti u nesigurnost oslanjanja na drugoga. Vjera je odnos koji treba učiti, u kojem treba rasti i razvijati se. Isus Krist je učitelj, On je uzor koji treba gledati i nasljedovati. Njegova nesebična ljubav, Njegovo milosrđe, Njegova spremnost za trpljenje moraju postati mjerilima naših vlastitih postupaka.

Nakon drugog predavanja uslijedilo je pokorničko bogoslužje i ispovijed, a prije večere služeno je i misno slavlje.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 24. 8. 2012.