Želje za uspješnim početkom nove školske godine stižu nam i iz Afganistana

Otac naših dvoje učenika, Petre i Matka, gospodin Ivica Kordić pripadnik je mirovnih snaga u glavnom gradu dalekoga Afganistana - Kabulu. Svoja je svjedočanstva, razmišljanja i želje za uspješnim početkom nove školske godine elektroničkom poštom uputio ravnatelju vlč. Ivici Žuljeviću, a istu poštu objavljujemo u cijelosti.

Poštovani g. Ravnatelju,

Vama i djelatnicima Katoličke osnovne škole u Požegi želim uspješan početak nove školske godine. S velikom zahvalnošću i s punim povjerenjem Vam povjeravam svoja dva đaka Petru i Matka, na nastavak stjecanja nužnih znanja ali što je još bitnije, nadogradnju obiteljskog odgoja.

Iz perspektive  pripadnika mirovne vojne operacije u dalekom Afganistanu puno se jasnije vidi što znači djecu odgajati u mirnom i sigurnom okružju te pomalo žalosti činjenica koliko se brzo zaboravilo na koji način je ta sigurnost stečena.

Nasreću (ili možda nažalost), imamo priliku pratiti Dnevnik HRT-a i razne hrvatske portale na internetu te smo dobro upućeni u zbivanja u zemlji. Gotovo da i nema pozitivne vijesti pa se zapitamo u kakvom to ozračju odrastaju naša djeca. Ipak, ujutro kada idemo "na posao" vrlo brzo se vratimo u ovdašnju stvarnost u kojoj bi probleme koji muče nas u domovini bilo najblaže rečeno uvredljivo prezentirati našim domaćinima kao takve.

Afganistan je zemlja izmučena 30-godišnjim ratom gdje su se davno prestali sukobljavati vojnik sa vojnikom i postrojba sa postrojbom. Sukob je to koji je potpuno nekonvencionalan i nepredvidiv sa svakodnevnim uvođenjem novih oblika djelovanja usmjerenim protiv svega što predstavlja državnu instituciju ili je organizirano od strane vlasti Islamske Republike Afganistan. Tako su svakodnevna meta napada uz snage sigurnosti (domaće i strane), energetska postrojenja, tržnice, bolnice i škole. Škole, osobito one koje pohađaju ženska djeca su posebno česta meta napada. Metode koje se poduzimaju kako bi se spriječilo održavanje nastave su između ostalog rušenje školskih zgrada i uništavanje školskog inventara, prijetnje, ozljeđivanja i ubojstva učitelja, zastrašivanje roditelja kako ne bi slali djecu u školu te najgore od svega trovanje samih učenika/ca putem vode, hrane ili raznim kemijskim sredstvima.

Zahvaljujući dragom Bogu što živimo u Hrvatskoj i ponosni na skroman doprinos koji dajemo postizanju mira za ove napaćene ljude, u mislima smo sa svojim najmilijima i zahvalni Vama koji nam pomažete našu djecu voditi putem ljubavi prema bližnjemu i vjere u Boga.

Još jednom svako dobro, puno zdravlja i uspjeha te se preporučamo u Vaše molitve.

Ivica Kordić

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 22. 8. 2012.