KATOLIČKA OSNOVNA ŠKOLA U POŽEGI PROSLAVILA BLAGDAN SV. JOSIPA I SVOJ DAN

Katolička osnovna škola u Požegi proslavila je 19. ožujka svoga zaštitnika sv. Josipa te Dan škole. Naime,  upravo na blagdan sv. Josipa 2009. godine biskup dr. Antun Škvorčević donio je odluku o njezinom osnivanju. Dan škole koja danas broji 124 učenika, od prvog do trećeg razreda, počeo je sportskim igrama i natjecanjima. U popodnevnim satima  održane su kreativne radionice na kojima su sudjelovali učenici i roditelji a koje su vodile učiteljice. Središnji dio proslave bila je svečana sveta misa koju je za učenika i njihove roditelje te djelatnike škole predvodio biskup dr. Antun Škvorčević u crkvi sv. Lovre.  S njime je u koncelebraciji bio Ivica Žuljević, ravnatelj Katoličke osnovne škole, Robert Mokri, ravnatelj Katoličke klasične gimnazije u Požegi, Ivica Šoh, ravnatelj Katoličke klasične gimnazije u Virovitici te drugi svećenici. Biskup je na početku slavlja podsjetio kako se nalazimo u požeškoj crkvi u kojoj su se od 18. stoljeća naovamo posebno okupljala djeca i mladi. Izrazio je nadu da su učenici Katoličke osnovne škole kao i mnogi raniji naraštaji donijeli u nju danas srca puna radosti i otvorenosti za Boga.

„Ovim slavljem želimo reći Bogu hvala za sv. Josipa i njegovu poslušnost Božjim naumima, za našu školu, za vas djeco i za vaše roditelje“ – kazao je biskup.

U homiliji biskup je u dijalogu s djecom podsjetio kako se u crkvi sv. Lovre nalazi vitraj s likom sv. Josipa iz 19. stoljeća na kojem je latinskim jezikom napisano „Idite Josipu“. Spomenuo je kako je Hrvatski sabor 1687. godine izabrao sv. Josipa za zaštitnika tadašnjeg Hrvatskog kraljevstva.  Upitao je djecu, po čemu nam sv. Josip može biti blizu te zašto ga je hrvatski narod  u teško doba 17. stoljeća izabrao za svog zaštitnika. Odgovor na ovo pitanje, kazao je, daje nam navještena Božja riječ o proroku Natanu i kralju Davidu. Prorok kralja upozorava da nije jak onoliko koliko ima vojske, koliko ubire poreza ili koliko mu je brojan narod. Svaki čovjek pa tako i kralj jak je i velik onoliko koliko je duhovno izrastao po vjeri i suradnji s Bogom.  „Vas su, djeco, roditelji upisali u Katoličku osnovnu školu zato da biste dok učite slova i brojka te sve druge zakonitosti koje su otkrili ljudi, otvarate svoja srca i osluškujte Boga, da u vama odmalena odjekuje Božja riječ, kako bi se vi i Bog dobro razumjeli. To je prava ljepota života. Kroz to Božje što usvajate vi rastete i postajete veliki ljudi“, istaknuo je biskup, čestitajući djeci i njihovim roditeljima Dan škole.

Na kraju misnog slavlja na kojem su bili nazočni i predstavnici Požeško-slavonske županije na čelu s županom Marijanom Aladrović, predstavnici Ureda državne uprave te ravnatelji srednjih i osnovnih škola, biskup se posebno zahvalio ravnatelju škole Ivici Žuljeviću te učiteljicama i ostalim djelatnicima za sve ono što čine. Ujedno je uputio čestitku svima onima koji na Josipovo slave imendan.

Slavlje Dana škole potom je nastavljeno u Dvorani sv. Terezije Avilske gdje su učenici uzvanicima na čelu s biskupom Škvorčevićem izveli prigodan program uz pomoć svojih učiteljica te suradnika škole. Pjevalo se, plesalo, recitiralo i glumilo. Sve je bilo prožeto josipovskim duhom, porukama ljubavi, radosti, mira, molitve i zajedništva s kojim se jedino može izgrađivati ljepša i bolja budućnost. Na kraju programa svima koji su u njemu sudjelovali kao i svim dobročiniteljima škole zahvalio je ravnatelj Žuljević. Druženje učenika, roditelja i djelatnika škole nastavljeno je u sportskoj dvorani škole uz prigodan domjenak, pripravljen marom roditelja. Slike sa događanja u fotogaleriji.

objavio: Administrator   datum: 21. 3. 2012.