Predali smo novac za školovanje naših prijatelja u Beninu

U srijedu, 8. svibnja, Katoličku osnovnu školu u Požegi posjetila je časna sestra Dorotea koja je na službi u Beninu. Nju su u multimedijalnoj dvorani Odgojno-obrazovnog centra Požeške biskupije dočekali učenici i djelatnici naše škole. Na početku je sve prisutne, a posebno gošću, pozdravio ravnatelj vlč. Ivica Žuljević te je riječ predao učiteljici Luciji Lucić koja je predstavila gošću i pojasnila kojom smo se prigodom svi skupa okupili.

Časna sestra Dorotea zahvalila je na pozdravima te je ispričala svoj put od postanka časnom sestrom pa do toga kako je postala misionarka u Beninu. Zatim je otkrila kakve su prilike u Beninu i kako je tamo živjeti. Govorila je i o školama koje su tamo većinom pod vedrim nebom pa kad naiđe oluja, nastava se prekida. Zatim je pričala o nepovoljnom položaju djevojčica u tamošnjem društvu, koje rijetko idu u školu zbog toga što ih mlade udaju. Na koncu izlaganja sestre Dorotee, učenici su postavljali razna pitanja, od toga na čemu ljudi u Beninu spavaju, što jedu pa do simbolike zmija koje si vješaju oko vrata. Sestra Dorotea strpljivo i s verlikom radošću odgovorila je na svako pitanje te je zahvalila djeci za svako dobro koje čine svojoj braći u Beninu. Tada su predstavnici svakog razreda predali prikupljeni novčani iznos sestri Dorotei za školovanje svojih siromašnih prijatelja, a susret je zaključen zvonkim zvucima školskog učeničkog zbora pod ravnanjem profesorice Šolić, nakon čega je časna Dorotea, koja je bila u pratnji svoje susestre Valerike iz Požege, pošla na kratko druženje i s učiteljicama.

- Sa zadovoljstvom sam predala novac sestri Dorotei za našu prijateljicu iz Benina Jeanne Sero za koju se svaki dan i molimo, a sretna sam što ćemo i dalje nastaviti s ovom plemenitom akcijom te ćemo i nagodinu moći pomoći našoj Jeanne - izjavila je učenica Lucija Morvaj koja je u ime četvrtog b razreda predala novac.

- Ova hvalevrijedna akcija postala je već tradicionalnom jer se odvija od samog utemeljenja škole. Tako je ovo već četvrta godina da pomažemo našim prijateljima u Beninu i  nadamo se da ćemo moći ovakav vid zajedništva s našom braćom u Beninu njegovati još mnogo godina i na taj način očitovati djela ljubavi i tako biti bolji ljudi - naglasila je Jasna Krstanović, vjeroučiteljica u Katoličkoj osnovnoj školi.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 8. 5. 2013.