Sudjelovali u obilježavanju Svjetskog dana braka

U maloj Dvorani sv. Terezije, u četvrtak 8. veljače 2018., održan je susret za bračne parove povodom obilježavanja Svjetskog dana braka na temu „Ne slažemo se u mnogim stvarima – kako (onda) komunicirati u braku“. Povjerenica za pastoral braka i obitelji Požeške biskupije i voditeljica Centra „Za život i obitelj“, Ana Matković u uvodnom pozdravu naglasila je kako je današnja aktivnost posvećena bračnom paru, kao stupu obitelji koja je temelj društva, a u cilju isticanja bračne vjernosti, žrtve i radosti u svakodnevnom bračnom životu.

Susret je započeo recitalom „Brak je mrak“ koji je pripremila dramska skupina učenika 1. razreda Katoličke osnovne škole, pod vodstvom učiteljice Anite Rašić. Dramska skupina Katoličke gimnazije, predvođena profesoricom Marijanom Ćorluka, scenskim prikazom „Gospodin i gospođa Smith“ uveli su prisutne u temu.

Psihologinja Silvija Crnković, upoznala je prisutne s urođenim i stečenim spolnim razlikama između muškaraca i žena, koje imaju utjecaj na način komunikacije, a po čemu se razlikuju sretni i nesretni parovi. Potaknula je prisutne neka u bračnoj komunikaciji više koriste one potencijale koji mogu donijeti najviše životnih plodova poput opraštanja, slušanja, povjerenja, poštovanja, prihvaćanja i pregovaranja o onome u čemu se ne slažemo. Između izlaganja predavača, prisutni su pogledali snimak „Stavovi učenika katoličkih škola o braku“ koji je nastao u suradnji Centra i pet katoličkih škola naše Biskupije.

Dr. Želimir Žuljević govorio je o temi s naslova sudca Međubiskupijskog suda, koji često svjedoči posljedicama loše komunikacije među bračnim parovima. Istaknuo je kako je, kada nastupi kriza, nužna promjena supružnika, rast u ljubavi, vjera u brak te traženje pomoći. Uz iskrenu i otvorenu međusobnu komunikaciju, za sretan i uspješan brak važne su i druge lijepe navike: gajenje osjećaja koji čine dobro bračnom drugu, oprez u komunikaciji u teškim okolnostima, neprestana briga jedno za drugo, trijada: molim, hvala, oprosti i ustrajanje u zajedničkoj molitvi, naglasio je predavač. Susret je završen molitvom za sretan brak.

objavio: Vjekoslav Marić   datum: 9. 2. 2018.